Czy peeling chemiczny jest zdrowy?

Czy peeling chemiczny jest zdrowy?

To, czy peeling chemiczny jest bezpieczny i zdrowy, zależy od rodzaju peelingu i Twojej rutyny pielęgnacyjnej. Niektóre rodzaje peelingów są bardziej odpowiednie dla pewnych typów skóry, podczas gdy inne nie. Wyniki peelingu chemicznego zależą również od rodzaju skóry, którą masz i doświadczenia lekarza. Jeśli masz wrażliwą lub problematyczną skórę, może być konieczne ograniczenie ekspozycji na słońce po wykonaniu peelingu – ten cytat pochodzi bezpośrednio z serwisu KryptoPortal. Osoby o ciemniejszej karnacji mogą nie zauważyć żadnej poprawy po zabiegu, dlatego pamiętaj, aby omówić z lekarzem możliwe skutki uboczne zabiegu.

Skutki uboczne peelingu chemicznego

Peeling chemiczny może powodować pewne nieprzyjemne skutki uboczne. Na przykład, może powodować wrażliwość i obrzęk skóry. Z tego powodu przed wizytą należy dobrze nawilżyć skórę. Należy również unikać noszenia makijażu lub odzieży sportowej przez tydzień przed zabiegiem. Skóra po zabiegu będzie również wyglądać na czerwoną i napiętą. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego, czego możesz się spodziewać, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Lekarz może również udzielić Ci instrukcji, jak dbać o skórę po peelingu chemicznym. Twoja skóra może być wrażliwa lub obrzęknięta przez kilka tygodni.

Peeling chemiczny może powodować zmiany koloru skóry, które są bardziej powszechne u osób o ciemnej karnacji. Może również powodować blizny, choć nie są one trwałe i można je leczyć. U niektórych osób może również wystąpić infekcja w miejscu zabiegu. W rzadkich przypadkach, niektóre substancje chemiczne mogą nawet powodować uszkodzenia narządów. Ponadto u niektórych osób występują strupy, zaczerwienienie i obrzęk.

Czas rekonwalescencji zależy od intensywności peelingu chemicznego. Z reguły głębsze peelingi goją się dłużej. Dodatkowo, gęstość użytej substancji chemicznej wpływa na długość czasu rekonwalescencji. Dzieje się tak dlatego, że reakcja jest inna dla każdej osoby. Ogólnie rzecz biorąc, lekki peeling chemiczny spowoduje łagodne zaczerwienienie i lekkie złuszczenie skóry. Średni peeling chemiczny, z drugiej strony, może pozostawić grubą warstwę skóry, która może wyglądać na czerwoną przez kilka tygodni. Jeśli planujesz poddać się głębokiemu peelingowi chemicznemu, powinnaś umówić się na wizytę kontrolną u dermatologa, aby upewnić się, że Twoja skóra goi się prawidłowo.

W zależności od rodzaju peelingu chemicznego, w okresie rekonwalescencji może być konieczne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Należy również unikać ekspozycji na słońce przez co najmniej trzy tygodnie po zabiegu. W przypadku średniego peelingu chemicznego gojenie trwa od trzech do siedmiu dni. Po tym czasie można wrócić do normalnych zajęć. Pełne zagojenie może również potrwać dwa tygodnie.

Oprócz blizn na skórze, peelingi chemiczne mogą również prowadzić do drobnych infekcji i przebarwień skóry. Jeśli skóra jest pokryta bliznami, lekarz może przepisać antybiotyki lub leki sterydowe, aby złagodzić problem. Niemniej jednak, peelingi chemiczne mogą poprawić teksturę skóry, pozostawiając młodo wyglądającą cerę.

Skutki uboczne lekkiego peelingu chemicznego

Lekki peeling chemiczny może nie wywołać poważnych skutków ubocznych, chociaż u niektórych osób przez kilka dni po zabiegu może wystąpić skóra przypominająca oparzenia słoneczne. Jest to zjawisko tymczasowe i można je zatuszować makijażem i filtrem przeciwsłonecznym. Jednak należy unikać peelingu, jeśli przyjmujesz leki przeciwzapalne lub masz historię infekcji.

Podczas gdy lekkie peelingi chemiczne nie są bolesne, głębokie peelingi mogą powodować uczucie kłucia lub pieczenia. W zależności od siły działania substancji chemicznej, przed zabiegiem możesz otrzymać środek uspokajający lub przeciwbólowy. Głęboki peeling może wymagać znieczulenia regionalnego, które znieczula duże obszary skóry. Możesz również otrzymać kroplówkę i być ściśle monitorowana. Przez kilka minut odczuwalne będzie lekkie pieczenie lub kłucie. Następnie roztwór chemiczny zostanie usunięty i zastosowany zostanie roztwór neutralizujący.

Chociaż lekkie peelingi chemiczne są odpowiednie dla wszystkich typów skóry, osoby o ciemniejszej karnacji powinny skonsultować się z dermatologiem w celu dobrania odpowiedniego peelingu chemicznego dla ich typu skóry. Ciemniejsza skóra jest bardziej wrażliwa na te peelingi i może pojawić się na niej pozapalna hiperpigmentacja. Z tego powodu dermatolog może zalecić łagodniejszy zabieg dla osób o ciemniejszej skórze. Inne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia przebarwień pozapalnych to problemy skórne w przeszłości, dodatkowe zabarwienie blizn oraz leki, które powodują, że skóra jest bardziej wrażliwa na słońce.

Po lekkim peelingu chemicznym należy stosować ochronę przeciwsłoneczną. Obszar objęty peelingiem jest bardzo wrażliwy na promienie UVA i UVB, dlatego ważne jest stosowanie blokady przeciwsłonecznej. Wybierz filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, z filtrem SPF 30 lub wyższym. Powinnaś unikać stosowania chemicznych filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ mogą one powodować niepożądane reakcje. Zamiast tego należy wybrać fizyczny filtr przeciwsłoneczny i trzymać leczony obszar z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Inne efekty uboczne lekkiego peelingu chemicznego to zaczerwienienie, łuszczenie się skóry i podrażnienie skóry. Procedura może również prowadzić do hiperpigmentacji, co powoduje pojawienie się brązowych plam. Na szczęście te efekty uboczne są tymczasowe. Możesz chronić się przed hiperpigmentacją, stosując po peelingu krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Skutki uboczne głębszego peelingu chemicznego

Głębszy peeling chemiczny jest jednym z najbardziej intensywnych rodzajów resurfacingu skóry. Oferuje on bardziej rozległe złuszczanie, a rezultaty utrzymują się przez lata. Może być również ryzykowny i pacjenci powinni porozmawiać z lekarzem o potencjalnych skutkach ubocznych przed wykonaniem zabiegu. Głębszy peeling chemiczny jest dobrym wyborem dla osób o ciemnej karnacji, ale nie jest zalecany dla osób o jasnym lub średnim odcieniu skóry. Ponadto, ten rodzaj zabiegu nie powinien być wykonywany u osób z otwartą raną, aktywną infekcją skóry lub zmianami skórnymi. Osoby w ciąży lub karmiące piersią również nie są dobrymi kandydatami do tego zabiegu.

Głębszy peeling chemiczny polega na zastosowaniu kwasów, które mogą uszkodzić skórę. Niektóre z tych kwasów zawierają kwas karbolowy, który może uszkodzić mięsień sercowy i bicie serca. Inne, jak fenol, mogą wpływać na nerki i wątrobę. Lekarz upewni się, że Twoja skóra jest wolna od infekcji skórnych i otwartych ran przed zabiegiem. W zależności od rodzaju peelingu chemicznego, który otrzymujesz, możesz również potrzebować recepty na antybiotyki lub leki przeciwwirusowe.

Głębsze peelingi chemiczne mogą powodować zaczerwienienie skóry po zabiegu. Zaczerwienienie może utrzymywać się przez kilka tygodni i może być bolesne. Może również puchnąć, swędzieć i być wrażliwa na dotyk. Chociaż te efekty uboczne nie są trwałe, mogą sprawić, że procedura będzie niekomfortowa. Skóra może również zmienić kolor.

Jeśli masz ciemny odcień skóry, najlepiej unikać tego typu peelingów chemicznych. Zabiegi te mogą również powodować trwałe ciemne plamy. Podczas gdy lekkie peelingi chemiczne nie wymagają stosowania leków przeciwbólowych, głębsze peelingi chemiczne mogą pozostawić blizny i plamy. U niektórych osób mogą nawet powstać narośla przedrakowe.

Innym możliwym skutkiem ubocznym peelingów chemicznych jest ryzyko infekcji, takich jak opryszczka. Ważne jest również stosowanie kremu nawilżającego przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu, ponieważ sucha skóra może powodować blizny. Dobrym pomysłem jest również stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ mogą one pomóc w ochronie leczonego obszaru i utrzymaniu rezultatów peelingu chemicznego.

Skutki uboczne peelingu chemicznego

Przed poddaniem się zabiegowi peelingu chemicznego należy skonsultować się z lekarzem na temat wszelkich możliwych skutków ubocznych. Lekarz zapyta o historię choroby, przyjmowane leki i rozważane zabiegi kosmetyczne. Lekarz zbada również Twoją skórę, aby określić, jaki rodzaj peelingu jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Przed wykonaniem peelingu należy omówić z lekarzem motywację do poddania się zabiegowi oraz swoje oczekiwania. Specjalista od pielęgnacji skóry przygotuje twarz do zabiegu i upewni się, że skóra jest czysta i pozbawiona wszelkich skaz.

Podczas gdy większość ludzi cieszy się z rezultatów indywidualnie dobranego peelingu chemicznego, musisz być również świadoma ryzyka, jakie się z nim wiąże. Peelingi chemiczne mogą powodować blizny i infekcje. Mogą również wywoływać ogniska opryszczki pospolitej (herpes simplex). Skóra po zabiegu może być bardzo zaczerwieniona i konieczny może być dłuższy okres gojenia. Czas rekonwalescencji zależy od tego, jak głęboki jest peeling chemiczny. Głębsze peelingi są bardziej dotkliwe i mogą pozostawić trwałe blizny.

Indywidualnie dobrany peeling chemiczny jest jedną z najlepszych opcji poprawy wyglądu skóry. W zależności od stanu skóry, może on zmniejszyć pigmentację i zredukować wygląd blizn po przebytym trądziku. Może również poprawić ton skóry i zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek. Zabieg ten jest również korzystny dla przywrócenia bardziej młodzieńczego wyglądu szyi i rąk.

Peelingi chemiczne mogą mieć poważne skutki uboczne, w tym uszkodzenie serca, nerek i wątroby. Te skutki uboczne są bardziej prawdopodobne, gdy niestandardowy peeling chemiczny jest wykonywany na niewłaściwym obszarze. Wykwalifikowany profesjonalista może zapewnić Ci indywidualny plan peelingów chemicznych, który będzie dotyczył Twoich konkretnych potrzeb i pozwoli uniknąć ryzyka związanego z peelingami DIY.

Po wykonaniu peelingu chemicznego skóra może być podrażniona, zaczerwieniona i opuchnięta przez siedem do 14 dni. Jednak nie powinieneś potrzebować czasu wolnego od pracy na ten czas regeneracji. Jeśli jesteś zadowolona z efektów, możesz zaplanować powtórzenie zabiegu za trzy do dziewięciu miesięcy. Możesz również użyć okładów z lodu lub chłodnego powietrza, aby zmniejszyć dyskomfort. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce podczas gojenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *