Czym charakteryzuje się skórka z dyni?

Czym charakteryzuje się skórka z dyni?

Skórka dyni ma pewną cechę, którą można wykorzystać do kierowania procesem cięcia. Ta cecha jest znana jako siła ścinająca. Siła ta pozwala na bezpieczne cięcie skórki dyni bez powodowania obrażeń. Grubość skórki dyni może być różna w zależności od odmiany. Na przykład odmiana Jarrahdale ma mniejszą grubość skórki niż odmiana Butternut. Jest to ważna uwaga, ponieważ cięcie skórki dyni może zmarnować energię, jeśli nie zostanie zastosowana odpowiednia siła.

Karotenoidy w skórce dyni

Skórka i miąższ dyni są pełne antyoksydantów i witamin. Szczególnie skórka dyni jest bogata w beta-karoten, roślinny karoten, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Ten przeciwutleniacz pomaga zachować zdrowy wygląd. Ten przeciwutleniacz pomaga utrzymać zdrową, świecącą skórę.

W niniejszym badaniu oceniono zawartość b-karotenu w skórce dyni przy użyciu metod spektroskopowych – cytat ten jest efektem dociekań zespołu serwisu latajacebalony.pl. Wykazano, że skórka dyni zawierała więcej b-karotenu w porównaniu do pestki, miąższu i nasion dyni. Zostało to potwierdzone metodami FTIR i NIR. Obie metody były wystarczająco czułe do oszacowania ilościowego.

Dynie są bogate w karotenoidy, a skórka dyni jest głównym źródłem tego cennego barwnika. Dynie zawierają b-karoten i luteinę, które są dwoma najważniejszymi związkami karotenoidowymi. Jednak ilość tych związków różni się w zależności od odmiany.

Dynie i kabaczki zawierają szeroki zakres zawartości karotenoidów. Różnice te wynikają często z selekcji i zmienności genetycznej. Badania te wykazały, że zawartość karotenoidów w skórce dyni lub kabaczka koreluje z odcieniem jej miąższu. Wyniki te są ważne w hodowli roślin. Aby zapewnić wysoki poziom zawartości karotenoidów, badacze potrzebują dokładnych szacunków stężenia karotenoidów w skórce dyni. Jedną z metod służących do tego celu jest wysokosprawna chromatografia cieczowa (HPLC).

Stwierdzono prostą korelację liniową pomiędzy całkowitą zawartością karotenoidów a wartościami przestrzeni barw. Korelacja pomiędzy luteiną, a-karotenem i b-karotenem wynosiła odpowiednio 0,91 i 0,83. Mimo, że korelacje te są słabe, to jednak są przydatne do oszacowania stężenia karotenoidów w skórce dyni.

Właściwości przeciwdrobnoustrojowe skórki dyni

Ostatnie badania ujawniły właściwości przeciwdrobnoustrojowe skórki i miąższu dyni. Naukowcy badali ekstrakty ze skórki i miąższu dyni pod kątem ich aktywności przeciwdrobnoustrojowej zarówno wobec bakterii Gram dodatnich, jak i Gram ujemnych. Ekstrakty te wykazały umiarkowaną aktywność przeciwbakteryjną wobec S. viridochromogenes. Wyniki badań sugerują, że ekstrakty ze skórki i miąższu dyni są potencjalnymi środkami terapeutycznymi dla bakterii opornych na środki przeciwdrobnoustrojowe.

Aktywność przeciwgrzybicza skórki i pestek dyni była podobna do aktywności miąższu dyni, ale skórka wykazywała wyższą strefę zahamowania. Te dwa ekstrakty były równie skuteczne wobec Candida albicans i Mucor miehei. Ekstrakt z miąższu dyni wykazywał niższą strefę zahamowania.

Dynia jest znaną rośliną jadalną, która jest wykorzystywana do wielu celów w tradycyjnych systemach medycyny na całym świecie. Jej skórka i miąższ zawierają szereg związków naturalnych o zróżnicowanych właściwościach biologicznych i leczniczych. Mogą one być stosowane jako leki przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Jej właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne doprowadziły do wykorzystania jej w leczeniu różnych chorób i stanów.

Wykazano, że różne ekstrakty z dyni, w tym olej z pestek dyni, wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ponadto olej z pestek dyni zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, o których donoszono, że są przydatne w procesie gojenia się ran. Ostatnie badanie przeprowadzone na szczurach pokazuje, że olej z pestek dyni może przyspieszyć gojenie się ran. Jego działanie przeciwbakteryjne i gojące rany było lepsze niż w przypadku grup referencyjnych i nieleczonych.

Skórka i nasiona dyni zawierają liczne przeciwutleniacze, które mają szereg korzyści zdrowotnych. Olej z pestek dyni zawiera wysokie poziomy beta-sitosterolu i d-sitosterolu. Olej ten ma wysoką stabilność biochemiczną i oksydacyjną, co czyni go użytecznym dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego.

Skórka i nasiona dyni zawierają fitochemikalia fenolowe, które hamują niektóre enzymy, w tym b-glukozydazę. Substancje te mogą być pomocne w leczeniu cukrzycy i mogą przyczynić się do poprawy tolerancji glukozy. Konieczne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć rolę dyni u pacjentów z cukrzycą.

Skórka i olej z pestek dyni są przydatne w leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Badania wykazały, że olej z pestek dyni hamuje wzrost różnych gatunków bakterii i grzybów. Należą do nich Candida albicans, Fusarium oxysporum i Mycosphaerella oxysporum. Ponadto olej z pestek dyni hamuje wzrost drożdży.

Wpływ temperatury i ciśnienia na obieranie dyni

W tej pracy badaliśmy wpływ temperatury i ciśnienia na obieranie dyni. Zastosowaliśmy różne zabiegi na dyniach i zmierzyliśmy ich wilgotność, jak również morfologię i kolor. Stwierdziliśmy, że zabiegi z użyciem wody wapiennej zmniejszyły ilość wolnej wody w dyni. Ponadto spowodowały one wzrost żuwalności dyni.

Aktywność wilgoci i wielkość cząstek obranej dyni były najniższe w tych, które nie były poddawane zabiegom. Natomiast nieobrana skórka dyni miała najwyższą aktywność wody i wilgotność. Stwierdziliśmy również, że skórka dyni ma nieco szorstką i wyboistą teksturę. Dlatego obrana dynia w proszku wykazywała lepszą jakość przechowywania niż nieobrana skórka dyni.

Dynie pochodzą z Ameryki Południowej, a obecnie uprawiane są w Europie, Australii, Nowej Zelandii, Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. Od 1992 r. ich produkcja rosła o 2,2 proc. rocznie, osiągając 25 mln ton. Dynie należą do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Na świecie udomowione są trzy gatunki. Chociaż dynie zachowują swój smak, teksturę i kolor, mogą być łatwo zepsute przez działanie mikroorganizmów.

Dla skórki dyni opracowano kilka różnych technik ekstrakcji. Do ekstrakcji miąższu dyni stosuje się ekstrakcję wspomaganą mikrofalami, ekstrakcję wspomaganą ultradźwiękami oraz ekstrakcję tradycyjną. Różne techniki ekstrakcji mają różny wpływ na zawartość karotenoidów, właściwości fizykochemiczne i aktywność przeciwutleniającą miąższu i skórek dyni.

Miąższ i skórki dyni są bogate w karotenoidy i wykazują silne działanie przeciwutleniające. Dlatego też ekstrakty ze skórek i miąższu dyni mogą być korzystne dla poprawy aktywności antyoksydacyjnej olejów roślinnych. Mogą one również zwiększyć zdolność antyoksydacyjną oleju kukurydzianego. Może to być rozwiązaniem wielu problemów oksydacyjnych występujących w olejach roślinnych.

Wyniki badań pokazują, że różne metody ekstrakcji mogą zwiększyć produkcję karotenoidów. Stwierdzono jednak, że konwencjonalna ekstrakcja jest najbardziej efektywną metodą dla skórki i miąższu dyni. Niemniej jednak, próbki miąższu i skórki dyni zostały sklasyfikowane odpowiednio jako miąższ, skórka oraz PM2 i PM4. Różne techniki ekstrakcji dały różne średnie wartości TCC.

Ponieważ dynie są duże, ich skórki są twarde, a proces wymaga odpowiednich technik przetwarzania. Suszenie i proszkowanie może zachować wartość odżywczą dyni i przedłużyć jej okres przydatności do spożycia. Dla producentów żywności, dynia w proszku jest świetną alternatywą dla świeżej dyni i dobrym zamiennikiem dla mąki zbożowej. Jej bogaty smak i głęboki żółto-pomarańczowy kolor sprawiają, że jest ona doskonałym wyborem do wypieków.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *