Czym jest dermabrazja? Co daje złuszczanie naskórka?

Dermabrazja to zabieg polegający na intensywnym ścieraniu naskórka, co pozwala na oczyszczenie i wygładzenie cery, ale nie tylko. Dzięki pobudzeniu górnych warstw skóry zostają uruchomione procesy regeneracyjne, których efektem jest odmłodzenie i lifting twarzy. Co warto wiedzieć na temat dermabrazji?

Co to jest dermabrazja i jakie są jej rodzaje?

Dermabrazja to dość inwazyjny zabieg, który polega na mechanicznym złuszczeniu naskórka wraz z naruszeniem głębszych warstw skóry. W tym celu używa się różnych urządzeń. Do najpopularniejszych rodzajów dermabrazji należą:

  • Mikrodermabrazja diamentowa – mechaniczne złuszczenie naskórka przy pomocy głowicy diamentowej. Wszelkie zanieczyszczenia wyekstrahowane podczas zabiegu zostają od razu zassane przez pompę umieszczoną w urządzeniu.   
  • Dermabrazja laserowa – złuszczanie odbywa się przy pomocy lasera frakcyjnego ablacyjnego. Urządzenie generuje liczne mikrouszkodzenia w skórze, które znajdują się w równych odległościach od siebie, dzięki czemu procesy złuszczania i regeneracji odbywają się równomiernie.

Dermabrazja jest zabiegiem, który powinien być wykonywany przez lekarza, jak to się dzieje w Klinice Ambroziak w Warszawie. Procedura poprzedzona jest konsultacją, której celem jest wykluczenie u Pacjenta przeciwwskazań do dermabrazji. W następnej kolejności lekarz odpowiednio przygotowuje skórę do zabiegu – oczyszcza ją, dezynfekuje i schładza.

Zabieg dermabrazji laserowej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, ponieważ złuszczanie jest głębokie i trwa stosunkowo długo. W zależności od wskazania i wielkości obszaru czas zabiegu wynosi od 30 minut do nawet 2 godzin. Po przeprowadzeniu dermabrazji lekarz zakłada specjalny opatrunek na twarz Pacjenta, chroniący skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi (wirusami, bakteriami, zanieczyszczeniami). Trzeba go nosić nawet przez 10 dni.

Złuszczanie naskórka – jak działa na skórę?

Dermabrazję można wykonać na różnych obszarach ciała. Najpopularniejsze są zabiegi na twarz, jednak można też zastosować tę metodę na skórę głowy. Dermabrazję twarzy wykonuje się głównie w celu redukcji przebarwień, blizn potrądzikowych oraz bruzd i zmarszczek. Zabieg ten pozwala na wygładzenie i wyrównanie kolorytu skóry. Celem dermabrazji skóry głowy jest wzmocnienie cebulek włosowych oraz pobudzenie wzrostu włosów. Dawniej głęboka dermabrazja służyła też do usuwania tatuażu. Dziś bardzo rzadko korzysta się z tej metody w tym celu. Dermabrazja zastosowana na nogi, brzuch czy pośladki wspomaga usuwanie rozstępów i cellulitu.

Efekty dermabrazji nie są widoczne od razu. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest bardzo podrażniona – zaczerwieniona i opuchnięta. Po kilku dniach zaczyna się regenerować i powoli można zauważyć stopniową poprawę jej kondycji.

Ponieważ dermabrazja narusza warstwę ochronną skóry w znacznym stopniu, ważne jest, aby po zabiegu traktować ją bardzo delikatnie. Przez pierwsze dni i tygodnie po zabiegu należy:

  • nosić opatrunek założony przez lekarza,
  • chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych,
  • zrezygnować ze stosowania kosmetyków o działaniu złuszczającym,
  • nie nakładać makijażu,
  • unikać alkoholu,
  • odstawić niesteroidowe leki z ibuprofenem i aspiryną.

Wejdź na stronę www.findbeauty.expert.com i poznaj polecane kliniki medycyny estetycznej.

Materiał promocyjny

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *