Pulsujący ból głowy – rodzaje, objawy, leczenie

Istnieje całe mnóstwo wariantów dolegliwości bólowych odczuwanych w różnych okolicach głowy. Jedna z możliwości to pulsujący ból głowy, który występuje w bardzo różnych przypadkach. Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Dowiedz się więcej i poznaj skuteczne metody leczenia!

Czasami bolesności pojawiają się samoistnie, z błahych i niegroźnych powodów – bez związku z innymi problemami zdrowotnymi – ten fragment jest skutkiem wysiłków zespołu strony Tygodnik Piękna. Innym razem zwiastują poważniejsze schorzenia, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia. Wtedy najczęściej towarzyszą im dodatkowe objawy. Szczególnie niepokojące powinny być dysfunkcje o podłożu neurologicznym. Pulsujący ból głowy w połączeniu z innymi symptomami powinien skłonić chorego do wizyty u lekarza – warto udać się na konsultacje także przy dużej częstotliwości i zwiększonej sile napadów. Leki przeciwbólowe należy zażywać po wcześniejszym dobraniu farmaceutyków przez specjalistę. Choroby pierwotne dla bóli wtórnych wymagają innych metod.

Najczęściej występujące rodzaje pulsującego bólu głowy

Jednym z kryteriów podziału i informacją istotną dla dalszej diagnostyki jest dokładna lokalizacja ogniska bólowego. Dyskomfort odczuwany punktowo, w okolicach skroni albo na czole czy potylicy ma inne podłoże od rozpierania bądź uciskania czaszki na całym jej obwodzie. Do tego pulsujące bóle głowy mogą mieć różne nasilenie – od tępego mrowienia (które część pacjentów porównuje do wybijania rytmu serca) aż po serię częstych ukłuć. Kolejną kwestią ważną dla postawienia prawidłowej diagnozy jest pierwotny bądź wtórny charakter dolegliwości.

Do pierwszej kategorii należą bóle migrenowe, które dotykają największą liczbę pacjentów. Rozpoznanie dokładnej przyczyny konkretnego ataku jest wyjątkowo trudne, dlatego najczęściej stosuje się leczenie objawowe. Całkowite wyleczenie zaburzeń wymagałoby wyeliminowania wielu różnych czynników, które mogą wywołać napady bólu – sytuacji stresowych i emocjonalnych, wysiłku fizycznego czy licznych nawyków życia codziennego. Aby potwierdzić związek nieprzyjemnego pulsowania w głowie z innymi schorzeniami, niezbędne jest zasięgnięcie porady lekarskiej i wykonanie specjalistycznych badań.

Pulsujący, napięciowy ból głowy – rzadka przypadłość. Typowe przyczyny i objawy

Ich wystąpienie ma związek z silnym, a także długotrwałym napięciem mięśni barków, karku oraz szyi. Według badań jednego z producentów popularnego leku problem dotyka nawet 78% dorosłych Europejczyków. Zwykle dolegliwości pojawiają się i ustępują samoistnie – mają głównie psychogenny charakter. Bólom napięciowym sprzyjają także odwodnienie, nadmiar używek oraz brak potrzebnych substancji odżywczych w diecie. Mogą im towarzyszyć inne dolegliwości, choć zdarza się to niezmiernie rzadko. Pacjenci z tą przypadłością czasami skarżą się na:

  • nudności;
  • wymioty;
  • nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Napięciowe bóle głowy częściej mają charakter ciągłego ucisku – pulsowanie pojawia się w sytuacji, kiedy napięcie wzmaga migrenę. Sytuacje, w której dwie pierwotne przyczyny bolesności nakładają się na siebie, należą do rzadkości. Jednak może się tak zdarzyć, np. podczas spożywania zimnych napojów i pokarmów. Ma to związek z mechanizmem rozszerzania naczyń krwionośnych po odebraniu przez organizm informacji o zimnie – zwiększenie ukrwienia pozwala ogrzać mózg i uniemożliwia jego nadmierne schłodzenie.

Migrena charakteryzuje się jednostronnymi, pulsującymi bólami głowy

Choroba, która ma związek z procesami zachodzącymi w obrębie nerwów czuciowych (trójdzielnych) twarzy. Jeden z przykładów nagłego ataku został opisany powyżej. Migrena najczęściej odczuwalna jest w okolicach skroni – może promieniować dalej i powodować bolesność oczodołu, upośledzenie widzenia, światłowstręt, nudności i wymioty. Pulsujący ból głowy o charakterze migreny mogą wywołać także:

  • zmiana pogody;
  • brak snu lub zaburzenia rytmu dobowego;
  • zmiany hormonalne;
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi;
  • głód;
  • niektóre dania i napoje (m.in. banany, czekolada, orzechy, sery pleśniowe, czerwone wino);
  • silne doznania zmysłowe i emocjonalne (np. intensywne światło, hałas, silne zapachy, stres, odprężenie).

Pojedynczy napad migreny trwa najczęściej od 4 do 72 godzin. Tętnienie utrzymuje się przez cały ten czas lub po kilkunastu minutach ustępuje i powraca po krótkiej przerwie. WHO uznało tego typu pulsujące bóle głowy za jeden z najpowszechniejszych problemów ze zdrowiem. Szacuje się, że z migreny dotyczą 18% dorosłych i 7,7% dzieci. Regularnie nawracające dolegliwości należy skonsultować z lekarzem.

Klasterowe bóle głowy są podobne migreny

W ich przypadku czynniki odpowiedzialne za ból nie są równie dobrze rozpoznane. Pulsowanie też pojawia się po jednej stronie głowy, ale jest zdecydowanie bardziej dotkliwe. Klasterowy ból głowy uchodzi za najsilniejszy z możliwych. Może mieć charakter epizodyczny (okresy napadowe występują maks. przez rok, a przerwy pomiędzy atakami trwają 2 tygodnie bądź dłużej) lub przewlekły. W porównaniu z migreną inny jest zestaw możliwych objawów, które towarzyszą pulsującemu bólowi głowy:

  • łzawienie i zaczerwienienie oczu;
  • obrzęk powiek;
  • katar.

Inne przyczyny pulsujących bólów głowy – dolegliwości wtórne

W takich przypadkach ból z przodu, po bokach lub z tyłu głowy może być albo jednym z kilku symptomów, albo jedyną oznaką choroby (przynajmniej do pewnego etapu rozwoju schorzenia). Pulsujący ból głowy może być objawem groźnych dla zdrowia i życia schorzeń mózgu, choć częściej ma związek ze stanem zapalnym innych organów. Zmiany nowotworowe wywołują różne dolegliwości, w zależności od rozmiaru, umiejscowienia itd. Bolesności nasilają się z rozwojem guza mózgu – pojawiają się też wymioty, problemy ze wzrokiem i ataki padaczki. Równie niebezpieczne są tętniaki i spowodowane pęknięciem krwotoki podpajęczynówkowe. Ból atakuje nagle, szybko się nasila i promieniuje do tyłu głowy.

Tętniący ból głowy to jeden z objawów zapalenia – prawidłowe zlokalizowanie problemu ułatwiają pozostałe oznaki choroby. Dokuczliwe pulsowanie pojawia się przy takich dolegliwościach, jak:

  • ostre zapalenie ucha środkowego – pulsujący ból w okolicy ucha, czasami promieniujący. Do tego problemy ze słuchem (np. szumy uszne), gorączka, pogorszenie apetytu i samopoczucia;
  • zapalenie tętnicy skroniowej – pulsowanie po jednej stronie głowy, dokładnie w miejscu przebiegu tętnicy. Powoduje także podwyższenie temperatury ciała i zaburzenia widzenia;
  • zapalenie zatok przynosowych – pulsujący ból głowy nasila się przy pochylaniu. Towarzyszy mu zaburzenie węchu, niedrożność nosa i uczucie opuchniętej twarzy.

Pulsujący ból głowy – leczenie przyczynowe, zachowawcze, objawowe

Sposób postępowania i łagodzenia dolegliwości zależy od jej źródła. W większości przypadków wystarczy farmakoterapia – jednak nawet leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty lepiej nie brać bez zasięgnięcia porady lekarza. Być może w trakcie wizyty okaże się, że trzeba wykonać specjalistyczne badania i zabiegi. Jeśli przyczyną pulsujących bólów głowy będzie ból mózgu, konieczna będzie chemioterapia, radioterapia lub operacja – decyzję podejmą lekarze na podstawie oceny wielu zmiennych.

Nie musisz czekać w kolejkach do przychodni, by otrzymać pomoc. Jeśli zależy ci na czasie lub ból jest tak dokuczliwy, że trudno byłoby ci w ogóle wyjść z domu, skorzystaj z e-konsultacji lekarskich. Dokładnie opisz swój stan i dołącz dokumentację medyczną (jeśli już posiadasz historię podobnych dolegliwości), a lekarz online zdecyduje o dalszym postępowaniu. Możesz otrzymać receptę czy skierowanie do neurologa lub innego specjalisty tak samo, jak podczas osobistej wizyty w gabinecie.

Domowe sposoby na łagodzenie pulsującego bólu głowy

Stosowanie środków farmakologicznych nie zawsze jest konieczne. Czasami wystarczy trochę ruchu na świeżym powietrzu albo odpoczynek w cichym i zacienionym pomieszczeniu, by tętniący ból głowy ustąpił. Pomocne mogą być także chłodne okłady, ciepłe kąpiele, aromaterapia oraz napary z ziół. Ważne, by nie zlekceważyć swojego organizmu i sygnałów wysyłanych przez ciało. Zbagatelizowanie pulsujących bóli głowy może mieć fatalne konsekwencje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *